Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych („CRBR”) to system teleinformatyczny, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad podmiotami wskazanymi w ustawie z dnia z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Początkowo, obowiązek zgłaszania Beneficjentów Rzeczywistych ciążył wyłącznie na niektórych spółkach prawa handlowego. Jednak wskutek nowelizacji powyższej ustawy dokonanej ustawą z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw („Ustawa nowelizująca”) rozszerzono obowiązek wpisu do CRBR na:
- trusty, których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne:
-
- mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
- nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu lub na rzecz trustu;
- spółki partnerskie;
- europejskie zgrupowania interesów gospodarczych;
- spółki europejskie;
- spółdzielnie;
- spółdzielnie europejskie;
- stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego;
- fundacje
Przepis ustawy nowelizującej w zakresie w jakim rozszerza obowiązek zgłaszania Beneficjentów Rzeczywistych na wyżej omówione podmioty, wchodzi życie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia Ustawy nowelizującej, tj. 30 października 2021 r. Zaś, obowiązek wpisu Beneficjenta Rzeczywistego powinien być zrealizowany w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie Ustawy.
Zatem obowiązek ten będzie należało wykonać w ciągu 9 miesięcy, tj. w terminie do 30 stycznia 2022 r.
Zgłoszenia do rejestru CRBR dokonuje osoba ustawowo uprawniona do reprezentacji podmiotu wymienionego w pkt 2 – 8 powyżej albo powiernik lub osoba zajmująca stanowisko równoważne w truście (art. 1 pkt 32 Ustawy nowelizującej).
Niezgłoszenie beneficjenta rzeczywistego do CRBR zagrożone jest karą pieniężną do 1.000.000 zł. Taką samą karą jest zagrożone zgłoszenie danych niezgodnych ze stanem faktycznym, przykładowo zgłoszenie nieprawidłowej osoby jako beneficjenta rzeczywistego (art. 1 pkt 62 lit. a) ustawy nowelizującej).
Jednak jeżeli powyższe zaniechanie będzie po stronie Beneficjenta Rzeczywistego, który nie dopełni obowiązku dostarczenia osobie uprawnionej do reprezentacji podmiotu, niezbędnych informacji oraz dokumentów do zgłoszenia, a wskutek tego osoba uprawniona do reprezentacji podmiotu nie dokona zgłoszenia lub poda dane niezgodne ze stanem faktycznym, to wówczas Beneficjent Rzeczywisty podlega karze pieniężnej do wysokości 50 000,- zł.
Zgłoszenie do CRBR składa się bezpłatnie w formie elektronicznej pod adresem https://www.podatki.gov.pl/crbr/ . Jednak obecnie system nie jest jeszcze gotowy do wpisu nowych podmiotów, zobligowanych do tego na mocy ustawy nowelizującej.
Mimo, że definicja Beneficjenta Rzeczywistego jest uregulowana ustawowo, a sam proces elektronicznego wpisu wydaje się być prosty, to w praktyce wskazanie konkretnej osoby fizycznej przysparza wielu problemów. Zatem, do wpisu Beneficjenta Rzeczywistego warto przygotować się znacznie wcześniej niż wynikałoby to z powyższego terminu.
W razie wątpliwości związanych z wyłonieniem Beneficjenta Rzeczywistego jak i całym procesem wpisu, zespół GKR Legal pozostaje do Państwa dyspozycji.