10 stycznia 2022 r. po raz kolejny ruszył unijny program dotacji dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy mogą starać się o dofinansowanie na zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru przemysłowego w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, a także na zgłoszenia międzynarodowe. Można uzyskać 75% zwrotu kosztów!
1/ DOTACJA: 75% zwrot opłat za znak towarowy lub wzór przemysłowy na poziomie Unii Europejskiej i w Polsce. 75% zwrot opłat za zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru, opłat za dodatkowe klasy oraz badanie, rejestrację, publikację i odroczenie publikacji na szczeblu unijnym, krajowym i regionalnym;
Dodatkowo,w przypadku zgłoszeń międzynarodowych można uzyskać: 50% zwrot podstawowych opłat za zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru, opłat za wyznaczenie oraz kolejne wyznaczenie poza UE.
Dotacje są rozdzielane w formie bonów. Bon do wykorzystania na opłaty za znak towarowy lub wzór przemysłowy jest przyznawany do maksymalnej kwoty 1 500 EUR.
2/ TERMINY: Wnioski można składać w dowolnym momencie od 10 stycznia 2022 r. do 16 grudnia 2022 r.
UWAGA: ilość środków jest ograniczona, więc dotacje przyznaje się zgodnie z kolejnością zgłoszeń.
3/ DLA KOGO?: Program skierowany jest dla małych i średnich przedsiębiorców (MŚP).
Zgodnie z unijną definicją za MŚP uważane są podmioty, które spełniają poniższe kryteria:
- posiadają siedzibę w państwach członkowskich Unii Europejskiej;
- zatrudniają mniej niż 250 pracowników;
- ich obrót roczny nie przekracza 50 mln EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR.
Kryteria te dotyczą przedsiębiorstw niezależnych/niepowiązanych (w których udziały innego przedsiębiorstwa lub Skarbu Państwa nie przekraczają 25 %). Powyższe kryteria muszą być spełnione przez dwa kolejne lata obrachunkowe.
4/ PROCEDURA
Etap 1 utworzenie Konta Funduszu dla MŚP i złożenie wniosku na formularzu online poprzez stronę EUIPO pod adresem (https://euipo.europa.eu/sme-fund/pl/user/login)
Wymagane dokumenty:
- Wyciąg z firmowego rachunku bankowego zawierający następujące dane: nazwa firmy będącej posiadaczem konta; numer IBAN; kod BIC/SWIFT
- Zaświadczenie potwierdzające status płatnika VAT lub Zaświadczenie o nadaniu numeru NIP
Etap 2 – ocena wniosku przez EUIPO
Maksymalny czas oczekiwania na rozpoznanie wniosku to 15 dni.
. Wnioskodawcy zostaną indywidualnie powiadomieni o wynikach procesu oceny za pośrednictwem wiadomości e-mail.
Etap 3 – zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru przemysłowego
Po pozytywnym zatwierdzeniu wniosku i przyznaniu dotacji, wnioskodawca otrzymuje bon, który jest ważny przez 4 miesiące od otrzymania dotacji (z możliwością przedłużenia o 2 miesiące).
W tym okresie ważności należy dokonać zgłoszenia znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, opłacić je, a następnie złożyć wniosek o zwrot kosztów.
Etap 4 – złożenie wniosku o zwrot kosztów
Aby otrzymać zwrot kosztów za dokonanie zgłoszenia należy wystąpić o zwrot kosztów po ich uprzednim zapłaceniu, używając formularza, który znajduje się na indywidualnym Koncie Funduszu dla MŚP.
Zwrot kosztów powinien nastąpić w ciągu 1 miesiąca.
Etap 5 – uruchomienie 6 miesięcznego “okresu realizacji”
Złożenie wniosku o zwrot kosztów spowoduje aktywację bonu i uruchomienie 6 miesięcznego “okresu realizacji”, podczas którego wnioskodawca może występować o dotacje na dodatkowe czynności i zwrot kosztów (mogą to być kolejne opłaty dot. zgłoszonego znaku czy wzoru lub nowe prawa własności intelektualnej).
PODSUMOWANIE ROKU 2021:
Zgodnie z informacją podaną przez EUIPO, od momentu uruchomienia w styczniu 2021 r. z programu skorzystało 12 989 MŚP we wszystkich 27 krajach UE.
Polska była jednym z państw z największą liczbą złożonych wniosków w ilości 1 348.
W ramach dotacji zgłoszono 21 968 znaków towarowych na szczeblu unijnym i krajowym.
W GKR Legal służymy wsparciem i pomocą w pozyskaniu dofinansowania oraz procesie zgłoszenia znaków towarowych i wzorów przemysłowych. W przypadku pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji – Koordynatorem projektu jest apl. radc. Anita Piekutien – a.piekutien@gkrlegal.pl, biuro@gkrlegal.pl.