Rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej („PWP”), uchwalony przez Sejm na posiedzeniu w dniu 16 października 2019 r. i przyjęty przez Senat bez poprawek, został przedłożony Prezydentowi i oczekuje na podpisanie. Istotne zmiany dotyczą m.in. dochodzenia roszczeń cywilnoprawnych z zakresu własności przemysłowej.
Według projektodawców, głównym celem ustawy zmieniającej PWP jest wyeliminowanie błędów w zakresie implementacji dyrektywy 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej oraz dostosowanie krajowych przepisów do międzynarodowych aktów, tj. Konwencji o udzielaniu patentów europejskich, sporządzonej w Monachium w dniu 5 października 1973 r. oraz Układu o współpracy patentowej, sporządzonego w Waszyngtonie 19 czerwca 1970 r.
W wyniku nowelizacji zmianom ulegną m. in. definicja wzoru użytkowego, katalog wytworów niemożliwych do uznania za wynalazek oraz przesłanki wydania decyzji o odmowie udzielenia patentu. Ponadto, ustawa umożliwi uprawnionemu z patentu wystąpienie o ograniczenie zakresu udzielonego patentu przez zmianę zastrzeżeń patentowych.
Istotnym modyfikacjom ulegną także przepisy dotyczące zabezpieczenia dowodów oraz tzw. roszczenia informacyjnego przy dochodzeniu praw z zakresu własności przemysłowej. Nowelizacja nakłada na uprawnionego, występującego o udzielenie informacji koniecznych do dochodzenia roszczenia ograniczenie w postaci obowiązku wszczęcia postępowania przeciwko naruszycielowi w terminie wyznaczonym przez sąd. W przypadku zaniechania wniesienia powództwa, jak również w sytuacji wykorzystania uzyskanych informacji w innych celach niż dochodzenie roszczeń, podmiot udzielający informacji będzie mógł żądać od uprawnionego naprawienia szkody wyrządzonej wykonaniem obowiązku udzielenia informacji na zasadach ogólnych.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
autor: Julia Wróbel