W poprzedniej części artykułu poświęconego planowanej nowelizacji ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej, pisaliśmy o zmianach w kontekście znaków towarowych. Tym razem przyjrzymy się bliżej wynalazkom, wzorom użytkowym i przemysłowym. Nowa wersja projektu pojawiła się na stronie RCL w dniu 18 lipca 2018 r.; natomiast – zgodnie ze stanowiskiem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii – do 18 sierpnia wybrane organy administracji rządowej oraz podmioty zaangażowane w prace nad dokumentem, mogły zgłaszać swoje uwagi i propozycje ewentualnych zmian.
Na wstępie warto zwrócić uwagę, iż autorem pierwotnej wersji projektu nowelizacji ustawy był Minister Rozwoju i Finansów (nr projektu: UD311), nie zaś Minister Przedsiębiorczości i Technologii, który dopiero w trakcie prac „przejął” nad nimi zwierzchnictwo, przygotowując jednocześnie jego zupełnie zmienioną wersję. Drugą, wartą odnotowania kwestią jest pewna dwutorowość prowadzenia prac legislacyjnych nad nowelizacją PWP, mianowicie: dwa różne projekty zmieniające jedną ustawę. Pierwszy projekt (nr UC129, autorstwa MPiT), o którym pisaliśmy w poprzedniej części tekstu, dotyczył wyłącznie znaków towarowych; drugi zaś (nr UD311) poświęcono prawu z rejestracji wzorów przemysłowych, wzorów użytkowych oraz patentom na wynalazki. Z tej perspektywy korzystna więc wydaje się zmiana podmiotu koordynującego prace nad nowelizacją drugiego z projektów (z MRiF na MPiT) – obecnie obydwa przygotowywane są przez jedno ministerstwo.
Nowa definicja wzoru użytkowego
Przechodząc do zagadnień stricte merytorycznych, projekt przewiduje nową definicję wzoru użytkowego. Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 94 (ust. 1-2), wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Co więcej, wzór użytkowy uważa się za rozwiązanie użyteczne, jeżeli pozwala ono na osiągnięcie celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów.
Nowa definicja została zdecydowanie bardziej rozbudowana. Art. 94 § 1 wskazuje, że „wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie i charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci”. W dalszej części przepisu doprecyzowano również pojęcie „trwałej postaci” wskazując, iż wymóg ten uważa się za zachowany również w sytuacji, gdy wytwór według wzoru użytkowego zmienia swoją postać w związku z korzystaniem zgodnym z przeznaczeniem”.
Wynalazki i patenty
Zmianie ma ulec również art. 28-29 PWP, a więc katalog rzeczy nie uznawanych za wynalazki oraz rozwiązań technicznych, na które nie udziela się patentów. Zwrot „programy do maszyn cyfrowych” – w kontekście rzeczy nie uznawanych za wynalazki – ma zostać zastąpiony „programami komputerowymi”. Przedmiotowa zmiana ma na celu ujednolicenie ustawodawstwa polskiego z prawodawstwem międzynarodowym.
Warto również zwrócić uwagę na nieznaczną – acz istotną – modyfikacje art. 37. Zgodnie z projektem ustawy, zgłaszający może wprowadzać uzupełnienia i poprawki do zgłoszenia wynalazku do czasu wydania ostatecznej decyzji przez Urząd Patentowy (obecnie art. 37 ust. 1 PWP przewiduje taką możliwość jedynie do czasu „wydania decyzji przez Urząd Patentowy”, nie zaś „decyzji ostatecznej”).
Wśród pozostałych zmian zaproponowanych przez polskiego ustawodawcę należy wspomnieć o możliwości zmiany zastrzeżeń patentowych na wniosek uprawnionego, czy wprowadzeniu możliwości wnioskowania do Urzędu patentowego o sporządzenie sprawozdania z poszukiwania międzynarodowego – co niewątpliwie jest korzystne z punktu widzenia zgłaszającego. W praktyce, dzięki uzyskaniu takiego sprawozdania, zgłaszający już na wstępnym etapie procedury będzie miał możliwość oszacowania prawdopodobieństwa uzyskania patentu na dany wynalazek, m.in. na gruncie układu o współpracy patentowej (system PTC – the Patent Cooperation Treaty / the International Patent System).
Zgodnie z założeniem, ustawa ma wejść w życie z dniem 15 stycznia 2019 r.